středa 9. prosince 2009
Časová díra
neděle 8. listopadu 2009
17.8. - 31.8. Auto a daňové podvody
pátek 25. září 2009
14.8. - 16.8. Vandr kolem Hope
pátek 11. září 2009
1.8. - 13.8. Stěhování a zařizování bytu v Burnaby
Přijel pán s turbanem na hlavě a kufrem tak na dvě nákupní tašky. Jak do něj nacpal ty naše batohy a všechno ostatní, je mi dodnes záhadou.
neděle 6. září 2009
14.7. - 31.7. Bydlení, sea kajaky, helikoptéry a pláž
A jsme zase v Kanadě. Taxík nás dovezl do našeho hotelu mezi individua.
Nejsme si úplně jistí, jak je to s tím naším pracovním vízem a tak si radši rychle jdeme zařídit "Social Insurance Number". Je to číslo, které každý zaměstnavatel vyžaduje. Kdo má číslo, je tu legálně.
Máme štěstí, úřednicím stačí pracovní povolení. Vízum je nezajímá. Máme se tu zastavit za 14 dní pro kartičku.
Dalším úkolem je sehnat si bydlení. Na internetu jsme našli zdejší inzertní server vancouver.kijiji.ca a na něm první zajímavý inzerát. V hotelu na pokoji máme telefon (25 centů za libovolně dlouhý hovor), domlouváme si schůzku.
Je to byt v přízemí rodinného domku. Zdá se, že nám pěkně zrekonstruovali garáž. Je tu zbrusu nová kuchyň a dva pokojíčky. Byt je nezařízený. Tma jako ve sklepě, okolí nic moc a majitelé jsou děsně pesimističtí slovinci, oba bez práce. Výhodou je zastávka metra (Sky Train) kousek od domu. Necháváme si den na rozmyšlenou.
Další inzerát je v Metrotownu, hodně to tu připomíná Budějovickou :) Majitel nám byt krásně vylíčil. Je plně vybavený. Máme si rovnou vzít batohy a nastěhovat se. Je to číňan, ti jsou asi skromní. Plně vybaveno znamená gauč, stoleček a starou televizi. Aby to napravil, hrdě nám ve sklepě ukázal místnost s boxovacím pytlem. Můžeme tam chodit pravidelně trénovat. Místo garáže tu taky mají sklepní bazén. Opět si bereme den na rozmyšlenou.
Když už jsme v téhle části připomínající Budějovickou, jdeme to tu trochu prozkoumat. Mají tu hodně paneláčků, třeba na něco narazíme sami. Zkoušíme na dveřích najít nějaký kontakt na správce, ale moc se nedaří. Asi vypadáme, podezřele. Zastavil nás chlapík a dal se s námi do řeči. Je to ital a umí říct česky "jak še daží" a "dobže". Vysvětlil nám, že tyhle domy jsou jedny z nejlepších a nejdražších široko daleko a že nejsou k pronájmu. Ukázal nám směr, kde bysme mohli být úspěšnější.
Kousek od milionářské čtvrti jsou paneláčky s obrovskou cedulí: K pronájmu. Jdeme vyzkoušet hned ten první. Přímo v přízemí tu mají pronajímací kancelář. Zrovna se jim uvolnilo jedno "studio" - taková garsonka. Normálně je k mání jen zhruba asi jednou za čtvrt roku. Stačil první pohled. Bereme! Budeme mít balkón, posilovnu, saunu, společenskou místnos s kulečníkem, sklep, hlídače a bazén :)
Už jen drobnost. Chtějí po nás výpis z účtu. Stačí jim výpis z účtu v ČR, ale chtějí ho hned, jinak byt pronajmou někomu dalšímu. Vyrážíme do ulic najít někde internetovou kavárnu. V první kavárně se jim zrovna dneska rozbila jediná tiskárna. V kopírovacím centru mají hromadu funkčních kopírek a tiskáren, ale nemají připojení na internet. V další internetové kavárně kupodivu nemají ani tiskárny ani počítače, jen wifi signál. V bance aspoň vybíráme peníze na nájem rozhodnuti vnutit jim je, aby nám byteček nechali. Peníze zabraly, výpis jim můžeme poslat ráno faxem. Jóó, bydlíme!
Individuí si ještě užijeme dostatečně, byt je volný až od prvního srpna. V hotelu jsme zjistili, že máme v ceně snídani. Ta se ale podává jen do devíti, takže ji většinou nestíháme. Vstáváme totiž zhruba kolem poledne. :)
O víkendu vyrážíme na pláž. Jdeme na jisto přímo do půjčovny sea kajaků. Je tu nádherný počasí, krásná pláž a zrovna dneska tu je v místním parku folkový festival. Muziku můžeme poslouchat rovnou z kajaků. Eskymáky jsme nezapomněli. Mořský kajak má oproti normálnímu navíc kormidlo, který se ovládá nohama. Zjistil jsem, že kajak se dá ovládat i bez kormidla. Hned po vyplutí jsem ho totiž urval.
V neděli vyrážíme okouknout řeku Capillano, která teče ze severu z vodní nádrže v horách kousek nad Vancouverem až skoro do centra. Teď je řeka suchá, ale za pár měsíců se tu bude dát parádně řádit na kajacích. Podél řeky tu rostou obrovský keře. Jeden by nečekal, že na nich najde borůvky. Občas se tu dá najít i keř brusinek. Teda aspoň to tak vypadá, snad se neotrávíme.
Zakládáme si účet v bance, kupujeme zdejší SIM karty a rozesíláme první životopisy. Docela rychle se mi ozvali z firmy, která vlastní asi 250 helikoptér v 35 zemích po celým světě. Za pár dní volají znovu a zvou mě na pohovor. Další víkend trávíme v obrovským nákupním centru v Metrotownu vybíráním obleku a bot. Na pohovor přece nemůžu jít v kraťasech. Vítězí černý oblek s drobným černým proužkem za 135 dolarů i se zakrácením kalhot u místního krejčího.
Pohovor trval asi 45 minut. Moje věty typu: "Já být IT odborníka. Dej práci, jinak já smutná být." je určitě oslnily. Prý se mi ozvou.
Čekání na nový byteček si krátíme pravidelnou návštěvou úžasné pláže Jericho beach. Vzduch 35 stupňů, moře 22, co víc si přát. Hned vedle pláže je park, kde se dá dobře ukrýt před sluníčkem do stínu stromů a moc dobře se tu hrajou žolíci. Kousek od nás se seběhl hlouček lidí a několik členů zdejší pobřežní hlídky. Vedrem tu zkolabovala nějaká paní. Odborně na ni stříkají vodu z dětské pistolky. Pomáhá to, paní už se hejbe. Stejně ji ale odváží sanitka. Na druhou stranu od nás zalepuje pobřežní hlídka nějakýmu mladíkovi puchýře na chodidlech. Je pravda, že když se jdeme koupat do moře, musíme strašně rychle utíkat a nezastavovat, jinak bysme dopadli asi podobně. Písek tu šíleně pálí.
Navštěvujeme zdejší Ikeu a kupujeme si dva péřový polštáře, v hotelu je mají moc tvrdý. Cítíme se tu jako doma, Ikea vypadá úplně stejně jako u nás. Mají tu i mandlový zákusek :) Náš nový byteček bude nezařízený, takže se tu určitě ještě aspoň jednou ukážeme.
V čínském jídlo-supermarketu T&T se nám moc líbí výběr exotického ovoce. Vybíráme to nejpodivnější a od každýho bereme kousek na ochutnání. U něčeho vůbec netušíme, co se z toho vlastně jí. Opět doufáme, že snad neprodávají nic jedovatýho a že to přežijeme. Jako tečičku na závěr našich ovocno-zeleninových hodů všechno zapíjíme litrem mléka.
----
Další fotky z ovocných hodů a z kajaků.
pondělí 17. srpna 2009
14.7. Přesun zpět do Kanady
Zjišťujeme, že přebalit krámy z kufru Matrixe jen do dvou batohů prostě není možný. Využíváme naši potravinovou krabici. Snad nám ji do letadla vezmou. Je to divný, ale to balení pokaždé zabere víc času než minule. Nabíráme zpoždění skoro hodinku. Nevadí, v plánu máme časovou rezervu.
Teď benzínka a dotankovat plnou. Dál potřebujeme myčku. Těžko budeme vysvětlovat, že to bahno je z asfaltky. Najít myčku v Anchorage byla bojovka, ale dali jsme to. Cože, volno je nejdřív za hodinu? Takovou časovou rezervu už zase nemáme. Ukecal jsem pána. Vystrčil nám z garáže hadici a kýbl. Za poloviční cenu si Matrixe můžeme umýt venku na parkovišti sami. Lenka odběhla do hypersupermarketu pro něco na zabalení krabice a já poctivě drhnu.
Za čtvrt hodiny je Lenka zpátky, Matrix čistej, já durch mokrej a parkoviště plný bahna. Nenápadně mizíme.
Lenka kontroluje čas odletu na letence. Zjistila, že tu mají údajně dva terminály. Do odletu necelý dvě hodiny, jestli budeme muset běhat s krabicí a batohama po letišti..
Klaplo to, paní se svačinou z autopůjčovny je na stejným terminálu jako náš odlet. Krabici jsme oblepili izolepou, pruty zrovna tak. Dohromady čtyři zavazadla. Odbavení proběhlo nad očekávání hladce. Navíc jsme dostali na všechny zavazadla cedulku "přednostní".
Jsme tu včas, stihli jsme dokonce i sváču. Na letence totiž píšou, že jídlo nedostaneme. Šetří kde můžou. Máme za sebou standardní bezpečnostní kontrolu i se zouváním. Do odletu jen pár minut a letadlo nikde. Správnej terminál, správnej čas, správný město, správný časový pásmo. Aha, oni už dopředu počítají s nedochvilností a tak na letenky píšou radši čas o půl hodiny dřív.
Při nástupu do letadla vyvolávají čísla sedadel. Jsme zvyklí čekat v davu a nastupovat jako jedni z posledních. Dneska ne, dneska čeká dav a my nevěřícně procházíme jako první. Máme sedadla 2D a 2F. Asi mezi náma bude někdo sedět.
Naše místo je hned u vchodu do letadla v části určené pro první třídu. Standardně jsou v letadle tři sedadla vedle sebe, tady jsou jen dvě a uprostřed sedí stoleček na myš. Fakt letíme první třídou.
Při podávání jídla nás nejdřív letuška přešla, ale hned v druhým kole jsme oběd dostali. Místo plastových talířů a příboru máme porcelán a nerez. Jo, není to špatný letět první třídou. Před jídlem se rozdává lehce navlhčenej horkej kus hadru na očištění rukou. Po jídle noviny. To je komfort.
Tak copak nám píšou? Zavedení vízové povinnosti pro Mexiko a ČR. No jo, platí to opravdu ode dneška. Doufáme, že nás se to týkat nebude, když máme to pracovní vízum. Trošku nás děsí věta, která je na něm napsaná: Neopravňuje k znovuvstoupení do země.
Tentokrát si můžeme prohlédnout desítky ledovců pro změnu z výšky. Trochu to připomíná Grónsko.
Letuška rozdává formuláře. To jsou ty důležitý pro pány z imigračního. Standardně zaškrtáváme, že nejsme teroristi a nejedeme loupit. U jedné otázky máme problém: Převážíte zbraně (nože, pepřové spreje...)? Máme hned dva spreje na medvědy. Něco o pepři se na nich taky píše. Radši se zeptáme přímo imigračních pánů, co zaškrtnout.
Let nám utekl strašně rychle. Mezi filmama jsme totiž našli Dobu ledovou II. Ta veverka je prostě borec :)
A jsme zase v Kanadě a zase u prvního okýnka, o kterým už víme, že imigrační není a že nás tam teprve pošlou. Je to divný, vízum je v pořádku, můžeme vstoupit do Kanady a nemusíme na imigrační. Paní ale pořádně červeně zatrhává kolonku s pepřovým sprejem a posílá nás na bezpečnostní prohlídku. Jo, jsme tady, imigrační okýnko necháváme daleko za sebou, tohle bude brnkačka.
Vyšla na nás strašně důležitá slečna s neprůstřelnou vestou. Spreje na medvědy považuje za hračku pro děti, ale vůbec se jí nelíbí, jak jsme se až k ní mohli dostat bez víza. Ona přece ví, že ode dneška vízum mít musíme. Zdá se, že to hodlá řešit i když to nespadá do její kompetence. Trpělivě jí vysvětlujeme, že máme přece pracovní vízum a že už jsme tu na něj byli. Ona nám na oplátku vysvětluje, že nemáme pracovní vízum, ale jen pracovní povolení a to s vízem nemá nic společnýho. Prej máme štěstí, že jsme narazili právě na ni. Půjde osobně na imigrační a pokusí se něco vymyslet.
Mezitím, co my čekáme na rozsudek, vedle rozebírají nějakýmu háškovi batoh do poslední šňůrky. Zatím u něj našli jeden náboj, tak mu domlouvají, ať se radši přizná, protože jestli tu pistoli snědl, na rentgenu to stejně poznají.
Neprůstřelná slečna je zpátky. Tvrdí, že bez ní bysme měli obrovský problémy a že to všechno zařídila. Do pasu nám přibylo povolení k pobytu v Kanadě platný jen a pouze na dnešek. Zvídavě se ptáme, k čemu nám bude povolení k pobytu na jeden den, když tu chceme zůstat rok. Slečna nám vysvětlila, že bez tohoto povolení bysme neprošli kontrolou a nemohli vstoupit do Kanady. Jakou kontrolou, když ona byla poslední, to nám nevysvětlila. No a my jsme se už radši na nic víc neptali.
neděle 9. srpna 2009
10.7. - 13.7. Pižmoni, Kenai a víza
Na farmě kousek od naší trasy chovají pižmoně. To zní divně, ty musíme vidět. Pižmoni jsou typická severská zvířata. Je to v podstatě bizon do sněhu. Mají trošku problém s globálním oteplováním. Když v zimě omylem zaprší, zmokne jim srst a zmrzne na kámen. Pokud si pak pižmoň lehne, přimrzne.
Jedna křižovatka nebyla úplně srozumitelně označená. Po třiceti kilometrech si neplánovaně prohlížíme davy rybářů a městečko Hope. Takže zpátky na křižovatku a o odbočku dál. Z pangejtu za zatáčkou na nás kouká los a vesele si přežvykuje. U silnice tu mají výstražnou ceduli s losí podobiznou a číslem, kolik už jich letos řidiči srazili. Na talíř se jich dostalo několik stovek. Pořád jsme přejezení rybama, tak radši zpomalujeme.
Poloostrov Kenai má lesy, hory, jezera a řeky s parádní modrozelenou vodou. Lidi z Aljašky sem jezdí na dovolenou. Zdejší rybář, bývalý aljašský řidič náklaďáku, nám vyjmenoval nejlepší místa pro život na Aljašce: 1. Kenai, 2. Anchorage, 3. Valdez.
Ve městě Kenai u řeky Kenai na poloostrově Kenai se loučíme s Aljaškou a vracíme se zpátky do Anchorage do našeho kempu s železniční tratí a leteckým koridorem. Je to zvláštní, pořád tu stojí to auto, co v noci startovalo, aby se výrostci uvnitř zahřáli. Zatímco my jsme projeli celou Aljašku, výrostci museli napočítat stovky nočních vlaků, tomu říkám výdrž.
Zítra letíme zpátky do Vancouveru. Letenku zkontrolovat nemůžu, protože v kempu zrovna vypadla wifi. Navíc jsme z domova dostali několik SMSek, že Kanada opět zavedla víza. Nové opatření má platit od 14.7. no a to je právě zítra. To zase bude akce. Jdeme se na to vyspat.
Z Valdezu tu ještě máme video s medvídkem a další fotky.